محصولات تزریقی و IML

تولید انواع بسته بندی تزریقی و IML را از درفام بخواهید!

بسته‌بندی پلیمری با روش تزریقی و IML یکی از رایج‌ترین شیوه‌های تولید محصولات بسته‌بندی است که در انواع صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی کاربرد دارد. شرکت درفام طیفی گسترده از این محصولات را با طراحی دقیق برای صاحبان صنایع مختلف تولیدی به ارمغان می‌آورد.

بسته‌بندی پلیمری با روش تزریقی

تولید محصولات بسته‌بندی با روش تزریق پلیمر یکی از روش‌های مرسوم تولید بطری‌ها، قوطی‌ها و جعبه‌های پلاستیکی است. این کار با استفاده از ماشین‌آلاتی انجام می‌شود که به آن‌ها دستگاه تزریق پلاستیک گفته می‌شود. در این روش، مواد پلیمری بعد از حرارت دیدن و ذوب شدن، به درون قالبی از جنس فولاد تزریق می‌شوند. بعد از سرد شدن قطعه، قالب باز می‌شود و محصول نهایی خارج می‌‎شود. این روش برای تولید انبوه محصولات بسته‌بندی، روشی مناسب است.

بسته‌بندی پلیمری با روش IML

صنعت IML یکی از شاخه‌های بسته‌بندی پلیمری با روش تزریقی است. IML مخفف عبارت In Mold Labeling به معنای “لیبل‌گذاری درون قالب” است. در این روش، لیبل یا همان برچسب پیش از شروع فرایند تزریق توسط ربات در درون قالب تزریق قرار می‌گیرد. سپس فرآیند تزریق آغاز می‌شود. بنابراین لیبل در این روش، به بخشی جدایی ناپذیر از محصول نهایی تبدیل می‌شود و ظاهری آراسته و زیبا به محصول بسته‌بندی می‌بخشد. مزایای این روش مدرن را با هم مرور می‌کنیم:

 • حداکثر کیفیت در چاپ: بهترین روش چاپ برچسب برای روش IML چاپ افست است. در این روش می‌توانیم تمامی کناره‌های ظروف را با برچسب بپوشانیم و ظروفی زیبا و سطوحی یکدست از نظر چاپ و طراحی ایجاد کنیم.
 • استحکام بالای برچسب: در روش IML لیبل ها محصول دارای بیشترین مقاومت در میان تمامی روش‌های لیبل‌گذاری است. این لیبل‌ها نسبت به رطوبت و دما مقاوم هستند و می‌توانید آن‌ها را بشویید یا در جایخی یخچال بگذارید.
 • ترکیب دو مرحله تولید: در روش IML دو مرحله برچسب‌گذاری و تولید ظروف بسته‌بندی در هم ادغام می‌شوند. بنابراین زمان تولید و هزینه‌های تولید محصول بسته‌بندی کاهش می‌یابد.
 • سازگاری با محیط زیست: روش IML نسبت به روش‌های دیگر تولید ظروف پلیمری، روشی سازگار با محیط زیست به‌شمار می‌آید. در این روش، بسته‌بندی و برچسب، هر دو از یک ماده تشکیل شده‌اند و همزمان می‌توانند بازیافت شوند.
 • طیف گسترده گزینه‌های چاپ: برای چاپ برچسب‌ها در روش IML از انواع رنگ‌ها و جوهرها می‌توان استفاده کرد؛ بنابراین طیفی وسیع از گزینه‌ها پیش روی طراحان قرار می‌گیرد.
 • اعمال تغییرات سریع در طراحی: در روش IML به‌دلیل استفاده از سیستم افست برای چاپ برچسب، می‌توانید در هر مرحله از تولید، طراحی لیبل را تغییر دهید.

چشم‌انداز بسته‌بندی پلیمری با روش تزریقی و IML

در حال حاضر سهم ظروف IML از محصولات بسته‌بندی به‌ویژه در بخش بسته‌بندی مواد غذایی، سهمی قابل توجه است و میزان تقاضای بازار نیز همواره رو به افزایش است. تولید ظروف بسته‌بندی IML به‌دلیل زیبایی و کیفیت بالای چاپ باعث افزایش امکانات بازاریابی محصولات نهایی می‌شود. عرضه‌کنندگان انواع کالا همواره نیازمند لیبل‌ها و ظروفی بسیار زیبا هستند که بتواند برند و محصول را به بهترین شکل به خریدار معرفی کند؛ ظروف IML این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهند.

انواع محصولات تزریقی و IML در صنایع بسته‌بندی

محصولات تزریقی براساس نیازها و خواسته‌های شرکت سازنده، نوع محصولی که قرار است بسته‌بندی شود و با در نظر گرفتن یک طراحی مناسب و مشتری‌پسند، طراحی و تولید می‌شوند. برخی کاربردهای محصولات تزریقی را با هم مرور می‌کنیم.

بسته بندی  مواد بهداشتی و شیمیایی

با روش تزریقی IML می‌توان محصولات متنوعی را به عنوان بطری‌ها و ظروف بهداشتی و شیمایی تولید کرد. ما در شرکت درفام می‌توانیم انواع گوناگونی از این محصولات را به شما پیشنهاد بدهیم و یا محصول اختصاصی شما را تولید کنیم.

بسته بندی غذایی و لبنیات

تولید محصولات بسته‌بندی مواد غذایی از نظر نوع مواد غذایی، شیوه استفاده از بسته‌بندی محصول و تنوع مواد غذایی نوعی چالش برای تولیدکنندگان مواد غذایی است. تامین خواسته‌ها و سلیقه مشتریان و مقررات قانونی و بهداشتی نیز در این زمینه اهمیت دارد.

چرا از روش قالب‌گیری تزریقی استفاده می‌کنیم؟

تصور دنیای امروز بدون تکنولوژی قالب‌گیری تزریقی بسیار سخت است. از محصولات تزریقی در انواع صنایع پزشکی، نظامی، داروسازی، بهداشتی و آرایشی، لوازم خودرو، صنایع رنگ، صنایع ارتباطی، رایانه، تلفن همراه، ساختمان، تزئینات و اسباب‌بازی استفاده می‌شود. در واقع به هر سمتی که نگاه کنید، بی‌شک ردی از محصولات تزریقی را خواهید دید. برخی از مزایای تولید بسته بندی پلیمری با روش قالب‌گیری تزریقی را با هم مرور می‌کنیم.

 • راندمان بالا و تولید سریع

فرآیند تزریق پلاستیک در مقایسه با روش‌های دیگر بسیار سریع است و نرخ بالای تولید در این روش، باعث کارایی بیشتر و مقرون‌به‌صرفه بودن آن می‌شود. سرعت به پیچیدگی و اندازه قالب بستگی دارد اما زمان هر چرخه تولید، در این روش، فقط بین 15 تا 120 ثانیه است. با فاصله زمانی کوتاه بین چرخه‌ها، می‌توان مقدار بیشتری قطعه در مدت‌زمانی محدود تولید کرد؛ بنابراین درآمد و سود احتمالی افزایش می‌یابد.

 • طراحی قطعات پیچیده

قالب‌های فولادی تزریق پلاستیک می‌توانند امکان تولید میلیون‌ها قطعه بسیار پیچیده و کاملا یکسان را ایجاد کنند. در این زمینه طراحی مناسب قالب، بسیار اهمیت دارد. دانش و تجربه بالای طراحان و سازندگان قالب می‌‌تواند موجب اثربخشی قالب تزریق در نرخ بالای تولید شود. برخی از عناصر مهم در طراحی قالب بر مبنای شکل قطعه عبارتند از: ضخامت دیواره، طراحی دنده، قراردادن راه‌گاه و دریچه‌ها

 • افزایش مقاومت قطعه

استفاده از ویژگی تحت فشار بودن مواد مذاب در روش قالب‌گیری تزریقی باعث تولید قطعاتی با استحکام بالا می‌شود. البته این ویژگی با عوامل دیگری چون: ضخامت قطعه، نوع مواد اولیه و کیفیت طراحی هم در ارتباط است.

طراح قالب از ابتدا باید بداند که قطعه مورد نظر باید انعطاف‌پذیر یا سفت و محکم باشد تا بتواند دنده‌های یکپارچه یا شیارها را برای آن طراحی کند. درک این‌که مشتری قرار است چگونه از این قطعه استفاده کند و این‌که قطعه در معرض چه نوع محیطی قرار دارد نیز اهمیت دارد.

 • تنوع در مواد

پیشرفت پلیمرها در سال‌های اخیر باعث ایجاد گزینه‌های بیشتر در مورد مواد اولیه در تولید محصولات تزریقی شده است. تنوع در ماده اولیه همچنین باعث امکان تولید قطعاتی بیشتر با کاربری‌های جدید در صنایع مختلف می‌شود. برخی از شاخص‌هایی که با ایجاد تنوع در مواد اولیه می‌توانند بهبود یابند عبارتند از: مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر کشش، مقاومت در برابر انحلال، میزان الاستیسیته خمشی

 • تنوع در رنگ

برای رنگ‌آمیزی محصولات تزریقی پلاستیکی گزینه‌هایی متنوع وجود دارد که باعث جذب مشتریان در صنعت بسته‌بندی می‌شود. قطعات پلاستیکی را می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف، رنگ‌آمیزی کرد که هریک از این روش‌ها مزایا و معایب ویژه خود را دارد. استفاده از مستربچ‌ها، مخلوط‌های دانه دانه رنگی، رنگ مایع و رزین‌های رنگی، چهار روش رایج در رنگ‌آمیزی این قطعات هستند.

مشاوره رایگان بسته‌بندی

اگر برای بسته بندی محصولات خود، سوالاتی در ذهن دارید که نیازمند راهنمایی بیشتری هستید می توانید فرم زیر را پر نمایید تا در اولین فرصت، جهت مشاوره و راهنمایی بصورت رایگان با شما تماس بگیریم.

Call Now Buttonتماس با درفام